VÁNOCE 2019: Tipy na dárky - kuchařky

Myslím, že na kuchařky jsem fakt expert. Mám jich řádnou sbírku, každý rok kupuju nejmíň 2-3 nové (ačkoliv se to snažím omezit...neuspěšně) a tak nějak se snažím všeobecně sledovat, kde se co šustne a kdo vydává co nového. A hlavě jestli to stojí za to. Pokud teda nevíte, co koupit k Vánocům, tady máte mých pět top tipů. Dřív jsem na tohle téma natočila i video, tak se níže můžete podívat i na něj pro další tipy.

Foodtour

Gastromapa Lukáše Hejlíka 365 // Lukáš Hejlík

Ok, tohle není úplně kuchařka, ale spojení cestování a dobrého jídla je v poslední době čím dál víc oblíbené. Pokud sledujete můj blog, tak víte, že i já s oblibou přidávám „rubriku“ foodtour, ve které vám doporučuju právě dobrá místa, kde se najíst, ať už v cizině nebo třeba u nás. Mít o tom ale přehled je v podstatě nemožné, protože nové kavárny a bistra se rodí v podstatě denně a proto se hodí mít tohoto gastroprůvodce od Lukáše Hejlíka vždy po ruce. Knížka je krásně zpracovaná, logicky uspořádaná do různých kategorií a navíc Lukáš se vyzná, takže jeho tipy jsou skutečně osvědčené.

Malý tip: Lukáš začal navíc nově vydávat i podcast plný rozhovorů majitelů právě všech těch podniků, které v knížce najdete a ten můžu taky doporučit všema deseti, moc mě baví.

Veggie

Green Kitchen at Home // David Frenkiel, Luise Vindahl

A teď něco pro vegetariány. Já sama se označuju za „vegetariána pět dní v týdnu“, což v překladu znamená, že skutečně většinu týdne nejím maso hlavně proto, že když už ho jím, snažím se vybírat to v bio kvalitě a to se samozřejmě nepříjemně projeví na ceně. Proto jsem se zamilovala (jakože fakt zamilovala) do kuchařek z dílny Green Kitchen Stories. To je taková obyčejná švédská rodinka s láskou k jídlu. Mají nádherné fotky, výborné recepty a nepoužívají žádné těžko dostupné ingredience. Já mám doma Green Kitchen at Home v angličtině, ale pokud nechcete objednávat ze zahraničí nebo angličtinu tak moc nedáváte, mám pro vás dobrou zprávu. Markéta Pavleje (Kitchenette) jejich knížky přeložila a prodává je na svém eshopu tady. Pro inspiraci se můžete podívat na web Green Kitchen a jejich youtube videa tady.

Zdravě a hravě

Cesta k opravdovému jídlu // Eva Ehrenbergerová, Markéta Gajdošová

Tohle je podle mě jeden z nejlepších foodblogerských počinů tohoto roku. Napsala ji foodblogerka Eva Ehrenbergerová (ano, je to maminka holek z A Cup of Style) ve spolupráci s výživovou poradkyní Markétou Gajdošovou a z toho vyplývá, že to není jen tak obyčejná kuchařka. Je to spíš takový průvodce zdravým životním stylem. V těch kapitolách od Markét se dozvíte nějaké ty výživové základy, které jsou hezky srozumitelně a polopaticky vysvětlené. Evička pak připravila recepty na všechny jídla dne, které jsou vyvážené, zdravé a doplněné o výživové údaje. Protože se o zdravý životní styl a výživu zajímám, ocenila bych možná, kdyby knížka šla víc do hloubky, ale jako základní průvodce pro někoho, kdo v tom trochu tápe, je tahle knížka super. Recepty jsem taky prozkoušela a všechno skvěle funguje a chutná. Pozor, knížka se dá koupit pouze na eshopu tady.

Skvělý koncept

Upgrade // Kristína Němčková

Teď se dostáváme k tomu, co si od Ježíška přeju já. A to je tahle kráska od osmnáctileté (!!!!) výherkyně soutěže MasterChef Kristíny Němčkové. Ono je ale vlastně úplně jedno od koho ta knížka je. Mě se na ní totiž nejvíc líbí ten koncept. Knížka je postavená na srovnání klasických českých a slovenských receptů a jejich moderním upgradu (Proto ten název? Že by?) v podání Kristíny. A mě to prostě a jednoduše přijde úplně geniální. Takže prosím, Ježíšku, prosím. A kdybys to, Ježíšku, nevěděl, tuhle knížku taky nenajdeš v běžném knihkupectví, ale musíš ke Kristýně na eshop (odkaz máš tady) nebo jsem ji viděla v Makru (jakože ne Kristínu, ale tu kuchařku, i když Kristína tam prý nakupuje taky).

Zase ten Jamie

5 ingrediencí - Pro snadná a rychlá jídla // Jamie Oliver

Asi moje nejoblíbenější kuchařka od Jamieho Olivera (no dobře, radši mě neberte za slovo, protože je dost možný, že vydá nějakou novou knihu, vzhledem k tomu, že je vydává rychlostí blesku a já se zase znovu zamiluju). Tohle je už asi rok nebo dva stará kuchařka, ale opět mě na ní fascinuje (to asi trochu přeháním) ten koncept. Je to prostě, jak název napovídá, o jídlech postavených a pěti klíčových ingrediencích a pár základních surovinách jako olej, sůl, pepř nebo ocet. A budete se divit, jaké se dají s takovým málem vykouzlit zázraky. Doporučuju si na Youtube najít i cooking show, kterou k téhle kuchařce natočili, protože je neméně skvělá.

Moje historické video s dalšími tipy na kuchařky najdete tady, ale, prosím, nesmějte se :-)

Tak co, zaujala vás některá z mých oblíbených kuchařek? Máte nějakou svoji oblíbenkyni bez které nedáte ani ránu? Budu moc vděčná za každý tip do komentářů.

Krásné Vánoce vám přeje

Klára