VÁNOCE 2019: Tipy na dárky - knížky

Tento podzim jsem se zase zamilovala do čtení a taková knížka je podle mě jeden z nejlepších dárků vůbec. Sice je to věc, ale pořád má aspoň nějakou přidanou hodnotu. Tak se začtěte a vychutnejte si mých pět oblíbenců. Jaké jsou ty vaše nej?

Životní příběh neuvěřitelné ženy

Můj Příběh//Michelle Obama

Jedna z prvních knížek. kterou jsem letos přečetla, byla právě ta od Michelle Obama. Četla jsem ji v angličtině a pokud si v ní nejste jistí v kramflecích, doporučuju sáhnout spíš po českém překladu (originál se jmenuje Becoming Michelle Obama). Mám hrozně ráda příběhy lidí, ať už jsou to lidé slavní nebo ne. Je ale samozřejmě o něco speciálnější nahlédnout pod pokličku toho, jak to probíhá v Bílém domě, jaké to je být prezidentovou ženou nebo třeba vychovat dvě děti v době, kdy prožíváte jedno z nejnáročnějších období vašeho života. Člověk by čekal, že přesně tohle se v knížce dočte a musím říct, že ta pasáž, která tohle popisovala, byla možná až moc krátká. Zároveň bylo ale i nesmírně zajímavé číst o celém životě Michelle Obamy, kdy vyrůstala v poměrně chudé černošské rodině v nepříliš hezké části Chicaga, v době plné stigmat a racismu. Jak se díky své neuvěřitelné píli vypracovala přes studium na Princetonu a Harvardu až do jedné z nejlepších advokátních kancelářích v Chicagu, jen aby zjistila, že to možná není tak úplně to, co by ve svém životě chtěla dělat. Zároveň můžete sledovat i vývoj jejího vztahu s Barackem a složitý proces rozhodování, jestli vstupovat do politiky, kandidovat na senátora a později na prezidenta, čímž byla ovlivněná nejen ona jako manželka, ale i celá rodina a široké okolí.

Relax a komunismus trochu jinak

Panda v nesnázích//Markéta Lukášová

Tuhle knížku mám naopak teprve rozečtenou, ale už teď vám ji prostě musím doporučit. Prolínají se v ní dva příběhy - Terezy (které se přezdívá Panda, asi si dokážete představit proč), která studuje historii a píše práci o Marii, která v roce 1952 pomohla Terezinu pradědečkovi emigrovat z komunistického Československa a je taky hlavní postavou toho druhého příběhu. V knížce tak vidíte krásné srovnání dnešní doby s tou totalitní, jaké problémy lidé v té době řešili a jaké řešíme dnes. Neřekla bych, že by tím měly být problémy dnešní doby nějak bagatelizovány, už jen proto, že hlavní hrdinka Tereza se zároveň potýká s poměrně vážnými úzkostmi. Lhala bych vám, kdybych nepřiznala, že přesně proto jsem knížku začala číst já. Ta knížka vám předá ale o tolik víc než jen náhled na úzkosti, problémy moderní doby a trošku jiný pohled na socialismus. Občas je smutná, občas se u ní válím smíchy a občas mi trne srdce, ale hlavně mám občas pocit, že bych si měla vzít zvýrazňovačku a podtrhávat si, protože je plná tolika hlášek a bonmotů, které na tu dnešní dobu tak perfektně sedí.

Osobní rozvoj, trochu spiritualty a trochu jiných kultur

Kniha radosti//Jeho Svátost Dalajláma a Desmond Tutu

U téhle knížky jsem si naopak tu výrazňovačku vzala a skutečně jsem si podtrhávala. Než ale přestanete číst, protože spirituální a seberozvojové knížky nejsou nic pro vás, zastavte. Já na ty extrémně wooohooo knížky taky moc nejsem a proto se mi přesně takhle líbila. Dokonce tak že o ni často mluvím jako o svojí bibli. V téhle knížce se totiž prolíná příběh oslavy Dalajlámových narozenin, kdy ho přijíždí navštívit jeho dlouholetý přítel Arcibiskup Desmond Tutu. Ti dva spolu jedí, povídají si a účastní se oslav, takže máte možnost nahlédnout pod pokličku několika tibetských tradic, ale i návyků a chování Dalajlámy a Arcibiskupa. Je to o to výjimečnější, že oba významní muži tuší, že to je zřejmě jejich poslední setkání, protože Arcibiskup je vážně nemocný a to mu znemožňuje cestovat. Druhá část knížky je už o něco víc spirituální, kdy si oba povídájí o radosti, jejím smyslu a způsobu jejího dosažení, ale právě proto, že se tahle část volně prolíná s tou "kulturní" částí, je to, řekneme, tak nějak snesitelnější. Poslední část knihy (tam jsem si podtrhávala nejvíc) tvoří v podstatě příručka různých technik mediaticí a cvičení, které vám můžou pomoci dosáhnout té tolik kýžené radosti.

Knížka, kterou by v knihovně měla mít každá žena

‎Zázrak tam dole//Nina Brochmann, Ellen Støkken

Když jsem si šla koupit tuhle knížku, děsně jsem se styděla. Pokaždé když jsem ji četla v tramvaji, styděla jsem se ještě víc. I přesto si ale myslím, že tuhle knížku by doma měla mít každá žena. Zvlášť pokud jste maminka náctileté dcery, tohle vám může hodně usnadnit práci s vysvětlováním některých věcí. Je to vlastně taková příručka pro ženy, která vysvětluje všechno přes funkce ženských pohlavních orgánů, menstruace, sexu, těhotenství, potratu nebo třeba nejrůznějších metod antikoncepce. Ačkoliv už dávno nejsem teenager, i já jsem se tam dozvěděla spoustu nových informací a doufám, že tuhle knížku budu jednou moct předat i své dceři. Ta knížka je totiž napsaná tak akorát fakticky, ale zároveň čtivě, takže neusnete hned u první kapitoly. Dávejte si jen pozor na to čtení v MHD, je totiž doplněná i o obrázky...

Pro zmatené dvacítky

A jak se vám líbím teď?//Holly Bourne

Tohle je hlavně relax a pokud se trošku stydíte číst takové "neintelektuální" tituly, doporučuju zkusit číst v angličtině, pak máte aspoň dobrou výmluvu (v angličtině je to How do you like me now). Já jsem ji v angličtině četla a není to sice tak jednoduché jako YA literature (o té jsem vám víc psala v článku tady), ale pokud už máte aspoň úroveň B1, zvládnete to. Existuje i český překlad, takže případně můžete sáhnout po něm. Hlavní hrdinka je slavná influencerka, vydala knihu a přednáší na TED Talks. Má přítele, na venek krásný život a přesto není spokojená. Přijde jí totiž, že vlastně neví, jestli ten tolik "perfektní" život je to, co chce. Má tak trochu pocit, že žije v představě o dokonalém životě někoho jiného. A já si myslím, že pokud je vám kolem třicítky, možná už vás něco takového taky někdy napadlo. V tom případě je tahle oddychovka přesně pro vás.

Tak která z knížek zaujala vás? Budu moc ráda, když se zároveň v komentářích podělíte o svoje tipy. Dobrých knížek není nikdy dost.

Krásné Vánoce vám přeje

Klára

#selfdevelopment