VÁNOCE 2019: Vánoční girlanda DIY


Řeknu vám to na rovinu: já jsem se letos zbláznila. Celý byt jsem obalila do vánočních světýlek už dávno před Vánoci a jeden deštivý pošmourný víkend na konci listopadu jsem vyrazila a jedním dechem vykoupila celý Hornbach, OBI a Tesco z jejich zásob vánočních dekorací. Tak je to se mnou špatný. Navíc (a za to teda určitě nemůžu) jsem viděla video naprosto luxusně vyzdobeného domečku mé oblíbené youtuberky Louise Pentland. A tam se to stalo - rozhodla jsem se vyrobit vároční girlandu. Co to je, ptáte se? No, je to v podstatě takovej velkej had z jehličí (umělýho), baněk a dalších vánočních serepetiček, který si můžete dát na skříňku nebo třeba kolem dvěří. Je navíc celkem jednoduchý ho vyrobit, takže jsem se vám rozhodla sepsat a nafotit návod.

Shopping list

a.k.a. Co budete potřebovat?

2 hadi z umělého jehličí v požadované délce

světýlka v požadované délce

baňky, ozdůbky, větvičky

plastikové řemínky (zdrhovací pásky) v černé barvě

Pár tipů:

- Nejlepší umělé jehličí jsem našla v OBI za krásných 99,- za 270 cm, v jiných obchodech to byla dost hrůza nebo strašně drahé.

- Pokud chcete mít řetěz krásně hustý a přirozený je potřeba ho zdvojit, tj. smotat dva řetězy dohromady, tak na to myslete při nákupu, abyste koupili dvojnásobné množství než potřebujete.

- Nejlevnější světýlka v různých delkách a barvách koupíte jednoznačně v Tescu a to samé platí i o ozdobách.

- K přidělávání ozdob na řetěz můžete použít i drátek nebo provázek, ale tyhle plastikové řemínky (oficiálně se jim prý říká zdrhovací pásky) jsou skvělé a drží vůbec nejpevněji. Nezapomeňte je koupit v tmavé barvě, ať mezi jehličím nevykukují.

1. Krok - Zdvojení řetězu

Klubka z umělého jehličí rozmotejte, roztáhněte na podlahu a smotejte po celé délce do dvojítého copu (jako na prvních dvou fotkách). Na každém konci využijte jednu z větviček, kterou obtočte kolem obou řetězů, aby se nerozvazovaly (viz druhé dvě fotky).

2. Krok - Přidání světýlek

Pokud chcete, aby řetěz byl světelný, teď je ten pravý moment pro přidání světýlek. Při koupi světýlek myslete na to, jestli zvolit ty do zásuvky (mám vůbec v daném místě zásuvku, případně jak daleko) nebo na baterky a taky jakou barvu. Nejlépe podle mě vypadá klasická teplá bílá. Světelný řetěz by měl být o něco delší než výsledná girlanda. Světýlka obmotávejte kolem dokola girlandy a pak si je naaranžujte, jak potřebujete.

3. Krok - Roztažení větví

Teď když tu základní "desku" máme hotovou, začíná to ňunání. Musíte si to udělat hezký. Při výběru řetězu dbejte na to, aby se s větvičkami dalo snadno manipulovat a aby se daly složit a zase rozložit do hezkého tvaru. Takže roztahujte a tvarujte, dokud řetěz nebude krásně hustý.

Dole je vidět řetěz v původním stavu, nahoře po roztažení.

4. Krok - Ozdoby

Od teď už je to jenom hra. Díky těm páskům/řemínkům/whatever ozdoby krásně drží. Jen si při nákupu dejte pozor a pokud nevlastníte tavící pistoli, vybírejte takové, které nevyskakují z toho úchytu. Ono to jde sice těžko předvídat, ale aspoň to v obchodě trošku omrkněte. Pokud máte tavící pistoli, nemusíte to tolik řešit, protože ozdoby klidně můžete lepit i jí. Původně jsem to lepení zavžovala na celý řetěz, ale podle mě je to řešení s řemínky elegantnější, pevnější (řemínky dobře stáhnou i řetězy a světýlka k sobě) a pokud se někdy v budoucnu rozhodnete girlandu tročku obměnit, stačít jen ozdoby odstříhnout.

Řemínek protáhněte očkem ozdoby, obtočte kolem řetězu, pásek provlečte sponkou, stáhněte a konec utřihněte těsně za sponkou.

U větviček obtočte pásek zhruba v půlce větvičky a dále postupujte stejně jako u baněk.

Při přidělávání ozdob začnete od těch větších a pak doplňujte menšími. Moc hezky vypadají i takové ty různé glitrové větývky, které koupíte třeba v Hornbachu nebo OBI. Naopak bych se vyvarovala skleněných ozdob, přece jen je to řetěz, se kterým se bude muset nějak manipulovat, až ho budete chtít dostat na zvolené místo, tak aby náhodou nedošlo k nehodě.

5. Krok - Kontrola

Na závěr ještě doporučuju důkladně zkontrolovat, jestli všechno dobře drží, jak má. Nebojte se s ozdobami pořádně zalomcovat. Lepší bude, když vám ozdoba zůstane v ruce teď, než kdyby vám později sletěla na hlavu.

Doufám, že se vám dnešní vánoční DIY líbilo. Pokud se do něj pustíte (není to vůbec nic složitého), budu moc ráda, když mi pošlete fotky svých výtvorů buď sem do komentářů nebo na instagramu @claireshomemade.

Krásné Vánoce vám přeje

Klára