VÝZVA OD SRDCE PRO SEBE: #13 Zkus meditaci nebo dechové cvičení


Tohle je zase jeden z těch důležitějších dílů #vyzvaodsrdceprosebe a než si řeknete, že o meditaci jste už slyšeli a není to nic pro vás, přečtěte si prosím aspoň tu následující větu. Meditace není nic jiného než to, že sedíte a dýcháte. To děláte každej den, ne? Takže je to vlastně úplně přirozená věc, ne? Ano, meditace skutečně není tleskání v hypnóze před obrázkem indický ženský (i když možná jo a jenom o tom nevím). To ale není podle mě ten druh meditace, který byste měli vyzkoušet.

Poslechněte si podcast k dnešnímu úkolu #vyzvaodsrdceprosebe:

Existuje hned několik metod meditace a já o nich víc mluvím jednak v podcastu a už jsem o nich víc psala i v článku tady a mluvila v samotném podcastu, který byl celý právě meditaci věnovaný. Pár těch tipů a odkazů vám chci ale dát i sem.

1. Vedená meditace

Za sebe můžu nejvíc doporučit aplikace Headspace (odkaz zde) nebo Calm (odkaz zde). Obě fungují na podobném principu, v jedné mluví muž, v druhé žena, jedna má vtipné infografiky, druhá uklidňující fotky. Záleží, co vám vyhovuje. Velkou výhodou těchto aplikací je, že vás motivují k pravidelnosti a taky to, že si snadno můžete vybrat časový interval, který chcete meditaci věnovat. Doporučuju začít s pouhými 3-5 minutami a postupně eventuelně zvyšovat, abyste to hned ze začátku nepřepálili a pak nebyli z nějaké dvaceti minutové meditace absolutně otrávení a znudění. Meditace není žádná sranda. Nevýhodou těchto aplikací je to, že jsou ve své plné verzi placené (asi 200-300 Kč za měsíc).

Můžete zkusit i jednoho z mnoha videí na Youtube, která jsou naopak zadarmo. Můj oblíbený kanál je třeba Yoga with Adriene, která má právě i pár videií o meditaci. Třeba tohle:

2. Nevedená meditace

Pokud už s meditací máte nějaké zkušenosti a chcete se dozvědět víc, moc doporučuju si pořídít Knihu Radosti Jeho Svátosti Dalajlámy a arcibiskupa Desmonda Tutu, kterou sepsal Douglas Abrahms. O tom, jak je skvělá se zase rozepíšu jindy. Pro nás je důležité to, že v její poslední kapitole najdete příručku plnou různých meditační a dechových technik, motliteb a dalších cvičení, které použivá sám Dalajláma i arcibiskup. To, bych řekla, mluví za vše.

Svoje dvě oblíbené minimeditační techniky pak detailněji popisuju v podcastu.

Budu moc ráda, když se v komentářích podělíte s vašimi zkušenostmi s meditací. Jak se k ní stavíte? Dává vám to smysl?

Klára

#podcast #selfdevelopment