TIPY NA KNÍŽKY: Naučte se anglicky s YA

Dneska pro vás mám trochu jiný styl článku. Tohle nebude asi žádný převratný objev - baví vás číst a chcete se naučit jazyk? ZKUSTE ČÍST KNÍŽKY! Naopak pokud čtete fakt neradi, rozhodně to nedoporučuju. Číst v cizím jazyce, který se teprve učíte, je asi tak 100000% náročnější, takže pokud vás už samotné čtení v češtině otravuje, čtení v angličtině (nebo jiném cizím jazyce) vás zaručeně nebude bavit.

A teď proč to píšu. Možná znáte takové ty tenoučké knížky (dřív od Penguin Books, teď tuším od Pearson's, nebo od Macmillanu). Ty jsou určitě fajn, ale doporučí vám je každý druhý lektor (pokud jste o nich ale ještě neslyšeli, tak šup pro ně, mají různé klasiky nebo třeba i knížky podle filmů a to vše ve zjednodušené formě pro danou úroveň). Když už ale přečtete těch pár dobrých titulů z jejich řady nebo je vaše angličtina už trochu dál, mám pro vás jedno doporučení. Respektive hned pár doporučení - zkuste tzv. YA literature neboli Young Adult literature - četba pro teenagery a "mladé dospěláky" (whatever that is?). Já bych tuhle kategorii charakterizovala jako jednoduché romantické příběhy pro mladistvé. Když se učíte anglicky, tak tohle je přesně to, co potřebujete - chytlavý příběh s jednoduchou zápletkou. Navíc taková praktická výhoda YA knížek je v tom, že jsou často vytištěné na tlustším papíře a většími písmeny než klasické anglické knížky. Na ty aby si jeden vzal lupu. To zní sice blbě, ale věřte mi, že to funguje jako skvělá motivace, protože vám to čtení bude rychleji odsýpat. Takže, without further a do, tohle jsou moje TOP TIPY:

1. Girl Online by Zoe Sugg

Knížka, kterou napsala veleznámá (je to slovo?) anglická bloggerka a youtuberka a pro mě je tak trochu nostalgická. Před pár lety mě totiž tahle knížka přivedla zpátky ke čtení a právě díky ní jsem začala číst YA. Je o dívce, která trpí úzkostmi, jede s rodiči do New Yorku a zamiluje se do kluka, který má...no, řekněme skrytou identitu. Nesmím vám to zase celý prozradit, že jo. Tenhle příběh ještě pak pokračuje v dalších dvou dílech, ale ty už se mi tolik nelíbily.

2. Everything Everything by Nicola Yoon

Tenhle příběh sleduje vážně nemocnou holku, která musí být kvůli své nemoci zavřená doma v přísné karanténě. Do vedlejšího domu se nastěhuje rodina se synem a postupně se z nich stanou přátelé a zamilují se. Super je, že podle téhle knížky byl natočený i stejnojmený film, takže pokud se necítíte v angličtině ještě úplně jistě, můžete nejdřív kouknout na film a až potom číst. To vám hodně pomůže, protože už budete mít aspoň hrubou představu, o čem příbeh je.

3. All the Bright Places by Jennifer Niven

Moje zamilovaná knížka, vlastně mě baví všechno od Jennifer Niven - můžete zkusit i Holding Up the Universe. Příběh začíná tak, že se Violet, které umřela sestra, setká s Finchem, který chce spáchat sebevraždu. Jasně, je to zase romanťárna, ale zároveň i trošku psycho.

4. Wilde Like Me by Louise Pentland

Další bloggersko-youtuberksý počin od mé oblíbené mamayoutuberky Louise Pentland. Tohle už teda není úplně YA, ale spíš taková romanticko-psychologická knížka pro ženy. Jesus, to zní hrozně oficiálně, ale je to prostě příběh svobodné matky Robin Wilde (proto i ten název, nemám to blbě napsaný ;-)) o jejích životních strastích a slastích ať už v randění, v péči o dcerku Lylu nebo v práci. Tenhle příbeh je taky na pokračovaní a tady se mi naopak ty další díly líbily snad ještě víc.

5. Turtles All the Way Down by John Green

John Green a jeho knížky jsou naprostou ikonou YA literature. Ta nejznámější je pravděpodobně The Fault In Our Stars, která byla i zfilmovaná. Moje nejoblíbenější je ale Turtles All the Way Down a vlastně ani nevím moc proč. Možná proto že byla taková krásně divná - trošku romantika, trošku "detektivka" (tady ty uvozvky jsou fakt hodně velký) a trošku psychologie...no, prostě klasický YA.

Tak co, jaká knížka vás zaujala nejvíc? Doufám, že se pustíte při nějakém pošmourném podzimním večeru do čtení, ale ještě než začnete, mám pro vás jedno doporučení: ŽÁDNÝ PŘEKLÁDÁNÍ SLOVÍČEK - když si budete hledat každý druhý slovíčko, akorát vás to otráví. Výjimku tvoří situace, kdy na nějaký slovíčko narážíte pořád dokola a pořád vám není tak úplně jasný, co znamená - pak si ho můžete vyhledat.

Klára

#selfdevelopment