MOJE ZDROJE: Podcast #13 - EkoTipy

Třináctý díl podcastu Od srdce vyhlašuju tím, kde jsem zmínila nejvíc zdrojů, videí, článků, odkazů a produktů. Proto je tu i další článek Moje zdroje, abyste to všechno měli na jednom místě. Pokud jste ještě podcast neslyšeli, tak si ho můžete pustit tady:

Poslouchat můžete i na Spotify a Apple Podcasts.

Tenhle díl podcastu Od srdce byl o ekologii. To ale neznamená, že všechny zdroje a odkazy jsou jen o ekologii, protože už dobře víte, jak já ráda plkám.

První film, který zmiňuju a na který jsem vám slíbila trailer je můj oblíbený film Kdopak by se vlka bál. Ten teda nemá s ekologií nic společného, ale vzpomněla jsem si na něj při tom získávání energie ze Slunce. Tak co, získáváte energii ze Slunce? A naučili jste se už mít rádi déšť? Jestli ne, nevadí, protože o tom, jak si zamilovat podzim a deštivý počasí, bude další podcast. Stay tuuuuuned.

Zatím se můžete inspirovat v tomhle vlogu od Alfieho Deyese o tom, jak se v dešti usmívat a nemračit se. Protože s tím deštěm stejně nic neuděláte, tak proč si kazit pleť a dělat si vrásky, že jo? Nemluvě o hrbu na zádech. Navíc od Britů se v tomhle smyslu máme co učit, protože tam prší tak 10000000000x víc. Ta klíčová deštivá část je od 19:08 do 22:00.

Mám hroznou radost, že se mi podařilo dohledat ten článek o "krásném říjnu" na aktulne.cz, protože tenhle článek mě opravdu hodně zasáhl. Všichni si ho prosím povinně přčečtěte tady.

Nezapomeťe mrknout i na Maslowovu pyramidu, o které v podcastu mluvím v souvislosti se stupni vývoje civilizace. Tak nějak doufám, že se mi tím podařilo vyvrátit argumenty, že pro ekologii není potřeba nic dělat, protože v Asii nebo Africe stejně taky nic nedělají. Snad jo, protože tenhle argument mě fakt štve. My jsme přece civilizačně a vývojově trochu někde jinde než Afričani, ne?

Picture credit www.filosofie-uspechu.cz

Ekotipy

Recyklace

Pokud se trochu v ekologii a konkrétně recyklaci ztrácíte, tak si udělejte kvíz, který má v highlightech na instagramu Nikča Ehrenbergerová (jedna ze sester A Cup of Style). Tady máte odkaz na její instagram. V podcastu jsem vám z toho kvízu vybrala pár otázek a tady na ně máte správné odpovědi:

1. Kam patří balíček od chipsů?

a) do plastu

b) do směsnýho odpadu

2. Kam patří posmrkané kapesníky, použité papírové utěrky atd.?

a) do směsnýho odpadu

b) do papíru

3. Kam patří role od toaleťáku?

a) do směsnýho odpadu

b) do papíru

4. Kam patří papír na pečení?

a) do směsnýho odpadu

b) do papíru

5. Je potřeba vymývat plasty a sklo před tím, než je vyhodíte?

a) ne

b) ano

Tak co, kolik jste měli správných odpovědí?

Frusack

www.frusack.com

Mezi tipy, jak nepoužívat tolik plastů jsem zmiňovala Frusacky, které představují alternativu k těm nechutným mikrotenovým pytlíkům, který stejně nikdy nejdou otevřít. Já jsem si je kupovala přes jejich oficiální stránky tady, ale tuším, že teď se dají už sehnat i v nějakých kamených obchodem (tím si ale nejsem jistá, tak pro víc info mrkněte na jejich stránky).

Picture credit frusack.com

Znovu použitelná láhev

www.pret.co.uk/en-gb/pret-x-chillys

Tak jsem si říkala, že bych vám se mohla dát tu láhev, kterou mám teď já. Byla teda, ale dost drahá a vím, že jinde se dají sehnat i o několik set levnější a přitom úplně stejné. Ale takhle má na sobě melounky, takže...ehm.

Picture credit Bussiness Green

Bentobox

www.monbento.com

Ještě vám sem nahodím odkaz na krabičku Bentobox, které mám dvě a používám se v podstatě každý den. Prý je ale lepší mít krabičky i lahve kovové, tak já nevím. Na těchto krabičkách mám ráda to, že jsou poměrně skladné a mají spoustu vychytávek, menších mističek a rozdělovačů, které si můžete do krabičky vložit. Třeba ty minikalíšky na dresing jsou fakt roztomilý. U nás je seženet třeba na bonami.cz.

Picture credit MonBento

Kalíšek

Obchod MALUNA - Kalíšek.cz

Tusarova 25, Praha 7

www.kalisek.cz

Myslím, že na téma kalíšek jsem se v podcastu docela rozvášnila, tak teď už vás jen odkážu na video Shopaholic Nicol, kde je všechno vysvětleno ještě líp a přehledněji.

Pokud o kalíšku vážně uvažujete (což opravdu doporučuje 10/9 Klárek :-)), tak si zajděte do obchůdku Kalíšek.cz v Praze-Holešovicích, kde vám pomůžou se správným výběrem. A ne, není to divný, i když jsem se toho upřímně taky bála.

Na závěr bych vám ještě chtěla doporučit jedno video od Dewii. Nějak jsem vůči ní měla předsudky, působila na mě až moc extrémisticky, ale musím se omluvit a říct, že její videa a osvěta o ekologii a zero waste jsou super. Pro začátek se mrkněte na tohle video a taky na její video o tom, kolik odpadu vyprodukují v dvoučlenné domácnosti za měsíc. Musím říct, že mi to otevřelo oči a zase mě to posunulo a posune ještě někam dál v mém 'ekosnažení'.

Jak jsem říkala v podcastu - budu hrozně ráda, když si v komentářích vyměníme další tipy na to, jak se k tý naší planetě chovat trochu zeleněji, aby nám tu ještě nějakou dobu vydržela ve své nejlepší podobě. Co ekologického děláte vy?

Klára

#podcast #selfdevelopment