Podcast #12: JAK ZAČÍT...A VYDRŽET U TOHO


Pokud jste slyšeli 12.díl mého podcastu Od srdce, tak už víte, jak začít a nebát se toho. Doufám, že se vám podcast líbil a že pro vás byl třeba trochu inspirací. Pokud jste ho neslyšeli, tak můžete tady:

Poslouchat můžete i na Spotify nebo Apple Podcasts.

V tomhle článku bych vám ráda ještě předala pár tipů, na který jsem v podcastu zapomněla a který se spíš týkají toho, když už teda s něčím začnete, jak si to nastavit tak, abyste toho nenechali po týdnu. Samozřejmě jsem si vědoma toho, že ne každej to má v hlavě stejně jako já. Takže třeba vás něco osloví a jestli ne, tak do komentářů napište svoje tipy, jak se přemluvit a u něčeho vydžet dýl jak 5 minut.

Začni střídmě

Co tím myslím, je to, že všude slyšíte, jak musíte jet naplno (go hard or go home už jsem zmiňovala i v podcastu) a že když něco děláte jen trochu, že to nemá smysl. S tím se asi dá do jisté míry souhlasit, ale rozhodně ne, když s něčím začínáte. Začněte pomalu, střídmě. Když budete dělat něco jednou nebo dvakrát týdně a vydržíte to tak dělat měsíc, je to super a pak si třeba teprve můžete přidat větší interval. Tohle platí pro mě bez rozdílu, ať už jde o blog, podcast, běh, jógu, meditaci, nejezení sladkýho… Když si nastavím hned ze začátku nerealistickej interval nebo cíl a nesplním ho (což je dost pravděpodobný, když je to nereaslistický..ehm), tak se akorát dostanu do stresu. Když máte dělat něco pro sebe, má vás to bavit a jste z toho ve stresu, tak to asi není dobrá kombinace, co říkáte? Takže já po tom, co jsem několikrát svůj nerealisticky nastavený interval nedodržela, byla z toho ve stresu a pak kvůli tomu přestala, jsem si třeba právě u podcastu nastavila vydávání po 14-ti dnech, i když vám všude doporučují, že minimální interval je jednou týdně. No. Videa na Youtube jsem taky vydávala po týdnu, nedodržela jsem to a pak už se to vezlo. A, you know what, oni ty výsledky přijdou taky. Akorát to třeba bude trvat dýl. Možná to ale konečně zjistím, když u toho poprvé v životě vydržím.

Perfektní je na tohle i aplikace Couch Potato to 5K na běhání. Funguje na principu indiánskýho běhu, kdy se postupně zvyšují intervaly toho běhu a naopak změnšují intervaly chůze. Když jsem v minulosti začínala běhat, uběhla jsem 6 km v kuse a další den už nešla. Zatímco s tímhle systémem a aplikací teď dokončuju svůj 5. týden. Tady máte odkaz na tu aplikaci, co používám já - na App Store a na Google Play.

Oceň se

Sociální sítě, ač mají spoustu vad, tak na tohle fungují skvěle. Zkuste sdílet svoje úspěchy, jakýkoliv miniúspěchy. Nečekejte na to, až uběhnete 10k nebo až vás bude sledovat 10.000 lidí, protože to taky může trvat pěkně dlouho. Ne! Vy musíte být vděční za každej kilometr, za každýho další posluchače podcastu, čtenáře blogu, za další dort, kterej si od vás někdo objednal, you get the idea... A pochlubte se tím. Ne nějak arogantně, ale právě tak, že jste za to moc vděční. Nestyďte se za to, řekněte to světu. Ty kecy, že samochvála smrdí, jsou jen to – KECY!

Druhá forma ocenění je trošku víc materiální, ale funguje stejně dobře jako když dáte psovi keksík. Když vydržíte běhat měsíc kupte si nový legíny. Když vydržíte psát blog měsíc zaplaťte si tu PRO verzi Lightroomu na úpravu fotek. Invesujete do svých koníčků, do sebe a ono se vám to vrátí.

Neboj se přestat

A naposled, a to už jsem říkala i v podcastu, když něco vyzkoušíte, děláte to nějakou dobu (a tady prosím vás nějakou dobu neznamená dva dny, ale třeba pár týdnů nebo měsíc) a prostě vám to nesedí, není to váš šálek čaje a nebaví vás to, tak s tím prostě sekněte. Rozhodně totiž není trapný nebo špatně s něčím přestat, když vás to přestane bavit. Aspoň tak budete mít prostor pro to začínání s dalšíma nesplněnýma přáním na vašem bucket listu.

Ale o mým bucket listu zase třeba někdy přístě. Do komentářů mi napište, co byste už dlouho chtěli vyzkoušet/udělat, ale pořád se nemůžete donutit.

Klára

#podcast #selfdevelopment