Jak jsme málem nedojeli do Dubrovníku a MINI FOOD TOUR


To si nedokážete představit, jak strašně jsem si slízla, když jsem chtěla jen na výlet do Dubrovníku. Jak kdybych navrhla, že se půjdem střílet proti zdi. Vždyť bylo zataženo, dvacet šest stupňů a Dubrovník jen dvě hodiny cesty. Pro mě ideální podmínky na výlet, ale evidentně ne pro každýho. Ale protože mi přezdívají Mussolini, tak jsme jeli. Celou cestu tam jsme se hádali a debatovali o h***ě a já nejvíc trnula, když po cestě byla nějaká zácpa, protože to by byla voda na mlejn toho, že jsme neměli nikam jezdit in the first place. Před Dubrovníkem to začalo pěkně housnout a na vjezdu do města se jelo krokem. Jako, já jsem věděla, že tam bude milion lidí a byla jsem na to připravená, prostě je to hold turistický město, ale tohle…V tu chvíli to přítel nevydržel a řekl, že se musí dát vjet i někudy jinudy. No, jenže nedalo. V protisměru byla ještě delší kolona, než ta, ze které jsme právě vyjeli a otočit se navíc nikde nedalo. V tu chvíli jsem se začala smiřovat s tou hroznou ironií osudu, že tenhle výlet asi opravdu nebyl meant to be a že teda Dubrovník asi pro tentokrát uvidím jen z vrchu z dálnice. Ještě v kombinaci s celým tím dnem a hádkama kvůli ničemu jsem měla takovej menší meltdownek.

Jak ale vidíte podle fotek, nakonec to všechno dobře dopadlo, objely jsme půlku Chorvatska a do Dubrovníku jsme se dostali spodem podél přístavu, kde jsme taky zaparkovali a do města dojeli autobusem. Takový tip pro vás: vjeďte do Dubrovníku kolem přístavu (za tím velkým lanovým mostem doleva z kopce dolů) a nebojte se jet co nejvíc do centra a zaparkovat až tam. Nakonec se totiž ukázalo, že by se klidně dalo zaparkovat daleko blíž, ale to už byla v porovnání s tím ostatním v ten den jen taková maličkost.

A teď pár foodie (i jiných) tipů:

1) Oběd, večeře nebo drinčík

The sesame tavern

Dante Alighieri 2, Dubrovnik, Croatia

www.sesame.hr

Našla jsem jí úplně náhodně, prostě na mapě. Podle fotek to vypadalo jako hochnóbl a taky bylo, resp. bylo to fakt drahý (mezi 140-260 kunama za hlavní jídlo). Když jsem ale zabočili do té uličky, kde ta restaurace byla, tak nás to přemluvilo. Nahoře je terasa a dole taková zahrádka/patio a je to tam fakt super krásný, útulný a opravdu to stojí za tu atmosféru. Když teda nepůjdete přímo do té restaurace, aspoň nakoukněte do té uličky, protože to opravdu stojí za to.

2) Must see hradby

City walls of Dubrovnik

Vstupů na hradby je víc, my jsme šli tudy: Stradun 32, Dubrovnik, Croatia

www.citywallsdubrovnik.hr

Určitě tam běžte! Jasně, cena 200 kun za osobu (za dítě 50 kun) je děs běs, ale opravdu to stojí za to. Jak je Dubrovník narvanej, tak na těch hradbách je celkem prázdno (jestli to náhodou nebude tím, že to vstupný je tak příšerně drahý). Obejít je trvá aspoň hodinku určitě, takže to není tak, že byste platili za výhled na dvě minuty. V podstatě všechny z těchhle fotek jsou právě z hradeb - město tam máte jako na dlani a vidíte ho z různých úhlů. Opravdu můžu doporučit všema deseti.

3) Sklenka vína s výhledem na vinice

Resting Rab -Rizman Rest

D8, Slivno Ravno, Croatia

www.rizman.com.hr

Cestou zpátky do našeho Zaostrogu jsme se ještě stavili u výhledu, kde je stánek s vínem z nedaleké vinice, na kterou se právě díváte z té vyhlídky. Vinice, moře, kopce, sklenka vína, taky už se tam vidíte? Při západu slunce to má opět nádhernou atmosféru. A se sklenkou dobrýho vína v ruce se mi dařilo tak nějak snáz zapomenou na ty lapálie, které se nám ten den přihodily. Když ještě nebude moc pozdě, bývá tam otevřené i zelinářství. A když to víno zkombinujete s hrstí slaďoučkých fíků, tak už odpustíte úplně všechno, úplně všem.

Jinak teda všechny ty výhledy ze Zaostrogu do Dubrovníku a zpět byly taky pecka.

Vlastně moc nevím, co jsem tímhle článkem chtěla říct. Snad jen to, abyste věděli, jakej je někdy skutečnej příběh za načančanýma fotkama. A taky, abyste věděli, kde se nažrat (hahaha…). Já jsem vděčná, že jsem nakonec ten svůj vysněný Dubrovník viděla a doufám, že mi příště moje debilní nápady projdou zase o něco jednodušeji.

Do komentářů mi napište vaše bad day turned good zážitky. Vážně doufám, že v tom nejsem sama.

Klára

#travel #foodtour #food #další