FOOD TOUR: KRÉTA + další tipy

Dneska je takovej fajn den, že mám jen dvě lekce, peču rillettes na sobotní zakázku a protože ty trvají asi 6 hodin než se upečou, tak mám i čas si na chvíli sednout a sepsat vám pár tipů z mé poslední dovolené na Krétě. Většina z nich bude jak jinak než o jídle. Původně jsem si sice řekla, že si tuhle dovolenou nechám úplně bez natáčení, focení (to je taky důvod proč většina následujících fotek bude shit z iPhonu nebo odněkud vypůjčených) a blogování, ale nedá mi to. Tohle s váma prostě musím sdílet, abyste o to nepřišli, když na Krétu náhodou pojedete.

Začneme hezky od začátku.

1. Ubytování

Mým velkým snem bylo pronajmout si velkou vilu někde ve vnitrozemí s velkou kuchyní, kde si budeme společně vařit a grilovat a velkým bazénem. To se mi splnilo na 100% a proto vám můžu doporučit Villu Elisu ve vesničce Keramotá. Pro 9-10 lidí akorát, má velkou vnitřní i venkovní kuchyň, bazén a všechno ostatní vybavení jako ručníky, nádobí, fén, lednici, myčky, lehátka, ale třeba i blbiny do vody. Navíc majitelé nabízí spoustu aktivit, jako třeba kurz vaření, ale k tomu se dostanu, až za chvíli. Jediná nevýhoda bylo dojíždění k moři serpentinama, protože rodina pořád chtěla někam cestovat. Já bych mohla klíďo ležet u bazénu. #lenoch

Villa Elisa

Keramota, Mylopotamos, 74052, Crete - Greece

www.elisavilla.gr/en/

Picture credit: Villa Elisa

2. Jídlo

Protože jsme hodně vařili a využívali tak naše kuchyně ve vile, ani jsme moc venku nejedli, ale když už jo, stálo to za to a tak mám pro vás tip na jednu restauraci v Rethymnu a druhý na cukrárnu, na kterou jsme narazili úplně náhodou po cestě na letiště v Chanii.

To Pigadi

31, Xanthoudidou str. - Old town 74100, Rethymno, Crete - Greece

www.pigadi-crete.com

V devíti lidech jsme, bych řekla, celkem proklepli jídelní lístek a všechny jídla byly super. Od předkrmů jako šneci v bylinkovém másle nebo chobotnice v rajčatové omáčce přes hlavní chody jako dušený kohout se zeleninovou omáčkou a játrovou rýží, jehněčí kotletky v medovo-bylinkové omáčce a vepřová kotleta (velikosti menšího řepkového pole...just joking, vím, že řepkový pole jsou jen velký) s omáčkou z kaparů až po zákusek na účet podniku. To byla taková kokosová buchtička nasáklá asi medíkem, to bylo tak dobrý. Cena cca 20 euro za osobu na večeři při sharovaných předkrmech a hlavním jídlu, mi přijde na tak super podnik fakt dobrá. Určitě zkuste, dostali jsme doporučeno od kamarádů a ráda tohle doporučení přepošlu dál do světa.

Picture credit: To Pigadi Restaurant

Oneiraglika

Pithari u letiště nebo Apokoronou 93, Chania, Crete-Greece

www.instagram.com/oneiraglika/

Jak bych to popsala - taková exkluzivní cukrárna s dokonalou zmrzlinou, dezertama, pralinkama, typickýma řeckýma baklavama a dalšíma blbostma a čokoládou Valhrona a to vše in the middle of nowhere. Když to vidíte, tak jako foodie víte, že jste na správným místě. Prostě i když je to v ř*ti, zajeďte si tam. A podle všeho mají prodejnu i v centru Chanie, tak možná nemusíte až k letišti.

3. Aktivity

Já chtěla na Krétě ležet (nepovedlo se), jít na kurz vaření (ten byl u nás na Villa Elisa a byl boží) a potom jet soukromou lidí jen pro nás devět na nějakou autem/pěšky nepřístupnou pláž.

Kurz vaření

My jsme vařili u nás na Ville Elisa s majitelkou a její maminkou pár krétských specialit, třeba mousaku, tzatziki, likový dip, cuketové a rajčatové placičky. Pokud budete bydlet v téhle vile taky, určitě kurz doporučuju. Zaplatili jsme kurz pro 4 (20 euro na osobu) a pak si jídlo dali všichni (9 lidí) k obědu (bylo ho fakt hodně). Bylo super, že jsme nemuseli nikam jezdit nebo chodit. Kuchařské kurzy ale najdete jednoduše i třeba přes Airbnb.

Plavba lodí

Původní představa bylo jezdit po víc plážích soukromou lodí. Realita byla plachetnice akorát pro nás devět s pitím a ovocem, která nás doplavila k takovému skalnatému oblouku, kde jsme plavali a skákali z lodi a pak se při západu slunce plavili zpátky. Cena 400 euro za loď na 4 hodiny je sice ranec, ale opravdu můžu říct, že to za to stálo a to já jsem děsná držgrešle.

Aiolos Sailing

Rethymno, Marina, Dock C

www.aiolos-sailing.com

4. Neozkoušený tip

Kamarádi nám ještě doporučovali jednu farmu s tavernou, ale tam jsme neměli čas jet. Na stránkách se mi moc líbila a kdybychom měli čas, moc ráda bych tam jela. Zase je to takový lekhce foodie tip, můžete se přijet mrknout na farmu, jak vyrábějí sýry a oliváč a nevím co a pak si při západu slunce dát degustační menu v jejich homemade-eco-bio-organic-superfood-homemade taverně. Tak můžete vyzkoušet a dát mi (a ostatním) vědět do komentářů, jestli jsem o něco přišla.

Agreco Farm

Adelianos Kampos, Adele Village, GR 74 100 Rethymno, Crete, Greece

www.agreco.gr

Picture credit: Agreco Farms

Napište do komentářů další tipy na Krétu, ať je vidí i ostatní a můžem se navzájem inspirovat. Užijte si dovolenou!

Klára

#foodtour #travel #food #další