Podcast #2: JAK SE ZBAVIT ÚZKOSTI

Disclaimer: Nic v tomto článku jsem nekonzultovala s odborníkem na péči o duševní zdraví a léčbu úzkosti. Jedná se pouze o sdílení mých osobních zkušeností. Děkuju, K.

"Jedu v metru a najednou mám pocit, že je všude hrozně moc lidí, všichni se na mě tlačí, není tam dostatek vzduchu a mám pocit, že na další stanici musím vystoupit nebo se pozvracím."

Tak v první řadě: zbavit se úzkosti je běh na dlouhou trať. V druhém díle podcastu Od srdce jsem mluvila o jednom způsobu péče o duševní zdraví - o MEDITACI. To je taky běh na dlohou trať a ačkoliv si myslím, že vám při úzkostech může pomoct, tak bych spíš doporučila kombinaci různých druhů léčby/péče v téhle situaci, rozhodně po konzultaci s psychologem nebo jiným odborníkem na úzkosti. Zvlášť pokud vás trápí skutečně vážné úzkosti.

Podcast si můžete poslechnout i na Spotify nebo Apple Podcasts.

Dnes bych se s váma chtěla ale podělit o jednu techniku, kterou jsem začala používat při lehkých úzkostech, které mám třeba v metru, ve vlaku, ve výtahu nebo v davu lidí. Není to žádná dlouhodobá léčba a ještě jednou zdůrazňuju, že je EXTRÉMNĚ DŮLEŽITÉ řešit problém úzkosti s odborníkem! Tohle je spíš taková, řekněme, ulevovací technika, jak právě tu cestu metrem nebo vlakem přežít a nemuset vystupovat na každé zastávce. I když problém úzkosti už řešíte například u psychologa, může (a je to dokonce velmi pravděpodobé, protože, jak už jsem psala výše, je to běh na dlouhou trať) úzkost/panický atak v nějaké síle stejně přijít. Jak jsem říkala, pro mě to je nejčastěji v metru, ale můžete to být prostě i situace, kdy máte moc starostí a nevíte, kam dřív skočit. Celý smysl téhle techniky spočívá v tom, že se máte vrátit zpět do reality ze svých zacyklených myšlenek, které se v danou chvíli příliš soustředí na tu stresovou situaci. Je to vlastně taková minimeditace a pojmenovala bych ji asi od 5 k 1 (ne jako, že to jde od 10 k 5, jakože se to pak zhorší, no ale...však to za chvilku pochopíte) nebo možná 5 smyslů:

1. Uvědomte si 5 věcí, které vidíte

2. Uvědomte si 4 věci, které cítíte na svém těle/svým tělem (např. na dotek)

3. Uvědomte si 3 věci, které slyšíte

4. Uvědomte si 2 věci, které cítíte nosem

5. Uvědomte si 1 věc, kterou cítíte v ústech/na jazyku

Tímhle způsobem byste se měli přestat ztrácet ve svých stresových a úzkostných myšlenkách a pomocí našich pěti smyslů se začít soustředit na to, co skutečně HMATATELNĚ existuje kolem nás. Tuhle techniku, jsem objevila díky tuším Mimi Ikonn nebo Timu Ferrisovi, už si nejsem přesně jistá. U mě to funguje na 100%, ačkoliv ze začátku jsem byla vždycky ve stresu z toho, že co když si neuvědomím nic, co třeba cítím v puse nebo, co když místo 5 věcí, které vidím, napočítám 6. To byla zase blbost, stresovat se kvůli uklidňujícímu cvičení, viď, Kláro? Glad we sorted that out.

Klára

#podcast #selfdevelopment