Podcast #6: JAK SE NAUČIT JAZYK


Jestli jste už slyšeli nový díl podcastu Od srdce, měli byste mít ten správný mindset k tomu naučit se jazyk. Je to zase trochu wooohooo, ale už učím angličtinu 9 let a tohle je něco, co u studentů vídám dnes a denně a proto si myslím, že by to mohlo pomoct i vám (proto jsem o tom natočila podcast, že jo...duh!). Pokud vůbec nechápete, co je to mindset a jak to souvisí s učením jazyků, poslechněte si můj podcast tady:

Poslouchat můžete i na Spotify nebo na Apple Podcasts.

Mohlo by se stát, že jste si podcast přišli poslechnout a chtěli jste slyšet nějaké konkrétnější, řekněme praktičtější tipy od skutečného odborníka (ehm, ehm...). Ačkoliv v podcastu hned na začátku říkám, že takové tipy najdete v prvním odkazu na Googlu, zkusím vám přece jen pár těch svých děsně tajných sepsat aspoň sem do článku, abyste kdyžtak nebyli zas úplně zklamaní. To ale neznamená, že to, co říkám v podcastu, je nějak míň důležitý. Právě naopak, nejdřív musíte zapracovat na tom mindsetu a pak využít tyhle konkrétní tipy. Prostě MINDSET, že jo?!

Ještě se chci předem omluvit, že hodně těch tipů se bude točit kolem angličtiny, protože tu učím a mám s ní teda nejvíc zkušeností. Věřím ale, že se většina těch tipů dá hezky upravit pro další jazyky. To by mě zase zajímalo doporučení od vás, protože já už dlouho odkládám to, že se konečně začnu učit německy. Tak bych potřebovala nakopnout.

1. Vždycky dělejte, jen to, co vás baví

To znamená, že když vás baví číst, bude vás to bavit i v angličtině (nebo jiném jazyku). Když vás to neba ani v češtině, těžko vás to bude bavit ještě v cizím jazyku. Spíš vás to bude pěkně prudit.

2. Vnímejte jazyk kolem sebe.

Já vím, už zase zním wooohoo. Ale tohle je docela dobrá rada pro to, abyste si uvědomili, že ten jazyk, kterej se učíte, je fakt potřeba a hlavně, že je všude kolem vás nejen na dovolené jednou za rok na týden, ale i když jste hezky doma v teple v ČR. Na angličtinu nebo němčinu snadno narazíte v jakýmkoli obchodě s potravinama nebo v drogerii. Schválně si zkuste všimnout, co se na těch produktech píše, jakým to je jazykem a jestli tomu rozumíte. Hm? Super trik na slovíčka. Zvlášť pokud si tu věc koupíte, budete to mít doma pořád na očích, takže si to třeba i zapamatujete. Angličtinu najdete ale třeba i na různých plakátech, reklamách, no prostě všude. S ostatníma jazykama to může být problém, ale budu ráda za vaše nápady a postřehy, napište mi je do komentářů. A pokud pořád nevíte o čem mluvím, mrkněte na tohle video:

3. Koukejte na seriály/film, co už znáte zpaměti.

Novej film a novej jazyk, to je moc novýho zaráz. To vás hnedle odradí. Určitě doporučuju začít se seriálama (protože jsou kratší) a to těma, který už znáte téměř pozpátku. Takže klasika jako Přátele nebo HIMYM nebo Sex ve městě nikdy nezklamou. Gilmorky bych nedoporučila, protože tam mluví hrooooozně rychle. A URČITĚ S ANGLICKÝMA TITULKAMA. Doporučuju si na tohle fakt zaplatit Netflix - 300 korun za měsíc je podle mě celkem malá investice do vzdělání a tam si můžete ty titulky lehce změnit, jak potřebujete. Když máte totiž český titulky a anglickej zvuk, tak to je na hlavu zase moc, pořád musí přepínat z jednoho jazyka do druhýho a pak jste akorát unavení z toho.

4. Young-adult literature

Takové ty anglické uzoučké knížky Penguin nebo Macmillan nebo i další asi znáte. Ty jsou určitě fajn, ale pokud už hledáte něco pokročilejšího a možná tlustšího, možná vás odradilo, že většina anglických knížek je napsaná děsně malým písmem a ještě na hrozně blbým papíře, takže je tam moc stránek. To je aspoň pro mě hrozně demotivující. Čtu ráda, ale chci aby to trošku odsejpalo. Zvlášť pro holky je skvělým řešením tzv. YA, tedy Young Adult Literature. Tím, že je to pro mládež, má to o něco větší písmenka (ne jako máma má mísu přes celou stránku) než ty pidimidi písmenka v normálních knížkách a tlustší papír, takže to jde číst rychle. Navíc jsou to často takový jednoduchý zamilovaný příběhy, takže vás to krásně motivuje. A mě tyhle knížky teda i hodně baví, takže tady máte pár mých oblíbenců (ta poslední není úplně YA, ale taky má větší písmenka):

5. Podcast 6 Minute English od BBC.

Posloucháte podcasty? To byste teda měli, ten můj se jmenujte Od srdce.....OK, konec reklamy (ha, ha, ha). BBC jich má spostu, ale konkrétně 6 Minute English je super, protože je kratičkej (nevěřili byste tomu, ale má jen 6 minut) a je na nejrůznější témata, takže si každej přijde na svý. Navíc má i související stránku, kde najdete transcript a slovíčka. No není to super? Tady máte odkaz:

http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english

Máte další tipy? Napište mi je do komentářů. Dík.

Klára

#podcast #selfdevelopment