FOOD TOUR: LONDON

Další ze série FOOD TOUR bude o Londýně, kam jsme vyrazili na Velikonoce a musím říct, že jsem si to užila tak strašně moc, jak jsem to ani nečekala. V Londýně už jsem byla několikrát před tím, takže jsem zase měla spíš takový spešl místečka, kam jsem chtěla…jo, většina z nich měla něco společnýho s jídlem. Pokud jste taky foodie nadšenci, tak doufám, že vám tenhle článek přinese trochu inspirace. Nefoodie článek is coming up soon :-)

1. Dominique Ansel Bakery

17-21 Elizabeth Street, Belgravia/Victoria London

www.dominiqueansellondon.com

Jestli jste někdy slyšeli o cronutu, museli jste slyšet o Dominiquovi Anselovi. On je totiž vymyslel. Pokud ne, tak cronut je něco jako kříženec croissantu a donutu, protože je ve tvaru donutu, ale vyrábí se z croissantovýho těsta. Tak. Původně teda cronut od Dominiqua Ansela pochází z New Yorku, ale má i pobočku v Londýně a tak jsme tam šli, no to jsme prostě museli. Za mě to určitě stojí za ten zážitek. Cronut měsíce s pudinkem a rebarborou byl fajn, ale musím říct, že pražský z Oh Deer bakery mi chutnají víc. Jde spíš o to, že ta cukrárna je v Londýně v takové uličce, kde je asi další 100 podobných foodie a instagramable cukráren, kaváren a bister, tak to si určitě stojí za to projít. Konkrétně je to teda právě Elizabeth Street, kde najdete třeba cukrárnu Peggy Proschen Cakes (evidentně dost proslulou na instagramu protože se před ní stojí fronta plná japonských turistů, jsem asi barbar nebo nevím, ale já to neznala...). Pokud se opravdu rozhodnete jít si pro cronut, tak určitě ráno/dopoledne! Odpoledne si ani neškrtete, cronuty se prodávají rychle.

2. Eccleston Yards

Eccleston Yard, off, Eccleston Pl, Belgravia, London

www.ecclestonyards.com

Kousek od Dominique Ansel Bakery, jsme úplnou náhoudou narazili na takový nádvoříčko se spoustou obchůdků, kaváren/restaurací, krásným street artem Fridy Kalho a tuším, že tam je i děsně slavnej Barry's Boot Camp. Je to v podstatě něco jako pražskej Vnitroblock, ale hezčí (nic proti Vnitroblocku). My jsme se tam teda moc dlouho nezastavovali (jen co mě přítel zvládl na po padesáté vyfotit s tou Fridou), ale byla tam moc pohoodvá atmoška a skoro mě mrzí, že jsem si na chvilku nesedli na nějakej drink. Je to taková oáza uprostřed velkoměsta a můžete tuhle část vycházky spojit s Buckinghamským palácem, kterej je kousek. Královna už čeká!

3. Ottolenghi

OTTOLENGHI Notting Hill, 63 Ledbury Road, London

www.ottolenghi.co.uk

Na další podnik pojmenovaný po známém kuchaři Yotamu Ottolenghim (ahh..nevím jak se to skloňuje) jsme narazili úplně náhodou při procházce po Notting Hillu. Koukala jsem ale, že má po Londýně víc poboček. Každopádně je to bistro, kde si můžete namixovat různý druhy salátu, masa, dipů a nevím čeho. Akorát je tam teda narváno jak blázen během oběda, takže my jsme si museli to jídlo vzít s sebou a dát si ho na lavičce v parku, což mě trochu mrzí, protože tam byla moc fajn atmosféra. Co se týče jídla, tak něco bylo fajn a něco moc ne (my nejsme moc velcí fandové kapusty…), ale jejich dezerty byli TOP!

4. Planet Organic

Planet Organic Westbourne Grove, 42 Westbourne Grove, London

www.planetorganic.com

Viděli jste moje video o Sourced Boxu (mrkněte tady)? No, pokud jste blázni do zdravýho jídla, svačinek a tak podobně, SEM PROSTĚ MUSÍTE. Představte si obchod velikosti BILLY plnej zdravýho jídla. Zase je víc poboček všude po Londýně, ale konkrétně v té v Notting Hillu, kde jsme byli my, mají podobnej buffet jako u Ottolengiho, takže si tam můžete dát i oběd (a nebylo tam tolik lidí). Jinak řekněme jenom to, že jsem tam utratila £30 za zdravý svačinky a chtěla bych tam bydlet a dál už to nebudem rozebírat, jo? Seženete tam třeba značky jako Rude Health, Ape, Deliciously Ella, Ombar, The Protein Ball Co., který prostě v Česku neseženete, tak jsem si to musela užít, no.

KLÁRKY TOP TIP: Určitě si v Notting Hillu kromě klasické Portobello Road projděte i ulici Westbourne Grove. Je tam spoustu obchůdků a restaurací včetně právě bistra Ottolenghi a Planet Organic.

5. Borough Market

8 Southwark St, London

www.boroughmarket.org.uk

Návštěva Borough Marketu byl určitě jeden z nejhezčích zážitků v Londýně. Je to prostě trh, kde mají jednak zeleninu, maso a další suroviny na vaření, ale je to i poměrně obří stálý streetfood festival. Mrkněte se ale na stránky, aby bylo otevřeno, protože třeba na Velikonoce měli v neděli a pondělí zavřeno. Zvlášť o obědě to tam vyloženě žije. Proto doporučuju přijít dřív, asi kolem 10h ráno, v klidu si trh projít, ochutnat jídlo ze stánků, které už budou otevřené a všechno si nafotit a natočit. Pak si dejte na chvilku pauzu a projděte se k Tower Bridge a The Shard, což je kousíček, abyste se kolem poledne vrátili zpátky na Borough Market do toho obědového mumraje. To je totiž taky atmosféra, kterou musíte zažít.

6. The Ivy in the Lanes (Brighton) - afternoon tea

51a Ship Street, Brighton

www.theivybrighton.com

A naposled restaurace, která není v Londýně (má ale zase myslím v Londýně kámošku a.k.a. pobočku), ale výlet do Brightonu bych vám doporučila tak jako tak. Lidičky, takhle restaurace je ale tak dokonalá, že bych snad jela zpátky jen kvůli ní. Za prvé – interiér je neuvěřitelná směska art deco, pop artu a já nevím čeho (já se v interiérech nevyznám, ok?), ale je to tak vkusný, luxusní, ale ne tak moc, že byste si připadali nepatřičně, blbě nebo že nevíte jakou vidličku použít. Já jsem sem chtěla teda na afternoon tea, protože to je v Anglii absolutní MUST a cenově na tak krásnou restauraci zvlášť třeba v porovnání s Londýnem to vyšlo i docela levně (kolem £20). Jídlo bylo výborný, jejich peach&elderflower ice tea, ach bože. Přítel si dal nějaký normální jídlo a i to bylo vynikající. Ale teď se podržte – mají tam ty nejkrásnější záchody na celým světě. Moje pravidlo zní – když jsou hezký záchody, tak je dobrá restaurace, protože to značí absolutní dotažení do detailu a často se na to podniky prostě vyprdnou (ehm…). Já jsem vám je na tajňáka natočila, tak se pak mrkněte na video na Youtube, abyste viděli, jak byly krásný. Celý to bylo krásný! GO THERE! A udělejte si rezervaci!

Byli jste už někdy v Londýně? Máte nějaké tajné skvosty, kam jít...jíst?

Klára

#foodtour #travel #food #další