3 PROCHÁZKY PO LODÝNĚ a 3 TOP TIPY

Jídlo v Londýně už jsme probrali do posledního detailu, několikrát jsem se rozplynula a pak málem rozbrečela, jak to bylo dobrý, takže to si přečtěte tady.

Tenhle článek se pokusím nechat úplně bez jídla, ale znáte to...nic nezaručuju.

KLÁRKY TOP TIP #1: První věc, kterou musíte udělat, je nainstalovat si aplikaci CITYMAPPER. Tahle appka vám zachrání život - je to taková kombinace IDOSu a Google map. Nabídne vám různé způsoby, jak se dostat z místa A do místa B, ať už na kole, metrem, autobusem, uberem i taxíkem nebo třeba po svých. Krom toho vám ukáže, jak dlouho to bude trvat a kolik to bude stát. TOTAL LIFE SAVER!

Stáhněte si ji tady pro iPhone a tady pro Android.

Basing Street

1. Instagramable Streets of Notting Hill

Když jedete do Londýna, Nottiing Hill je téměř povinnost a věřím, že už tak je na vašem seznamu. Taková klasika je Portobello Road a bleší trh, který se tam koná. Když jsem tam byla před lety s rodiči, pamatuju si, že jsem se na Notting Hill hrozně těšila a pak jsem ze všech těch obchodů se suvenýrama a cetkama byla akorát hrozně zklamaná. Tentokrát jsme to teda udělali jinak, jako místňáci a můžu to jen doporučit. Za prvé místo na Portobello Road si radši projděte ulici Westbourne Grove, je tam spoustu bister a obchůdků, které jsem popsala blíž ve FOOD TOUR: LONDON tady. Druhá věc je, že každej si z Notting Hillu chce odnést pár těch instagramových fotek z barevnýma baráčkama. Řeknu vám, ty pefektní se nehledají úplně jednoduše, takže tady máte pár mých barevných tipů:

Lancaster Road

St Lukes Mews

Lonsdale Road

2. Street Art in Shoreditch

Další instagrmavá tutovka je street art. Já tady ty tzv. murals fakt miluju. Hned na první s obří Fridou Kalho jsme narazili v centru Londýna v Eccleston Yards, ale pokud chcete hezkou fotku, musíte vědět, kam jít. To nejlepší místo na street art v Londýně je podle mých skromných průzkumů čtvrť Shoreditch, takže LET'S GO! Největší koncentrace street artu je kolem ulice Chance Street a Whitby Street, tam najdete moje nejoblíbenější graffity. Fajn je i Brick Lane. Pokud chcete fotku s křídly, budete si muset trochu zajít na 320 Old Street k baru Redemption. Myslela jsme si, že tam budou fronty a vůbec nikdo tam nebyl :-).

Whitby Street

Club Row

Redemption Bar, 320 Old Street

Ajajaj, zmínka o jídle: zkuste jít do Shoreditche spíš odpoledne/na večer a zajděte do Dineramy (www.dinerama.com). Měl by to být street food festival, ale na stálo. My jsme tam bohužel nebyli, protože bylo moc brzo, ale měla jsem to na "London to do listu". Tak tam jděte a dejte mi vědět, jaký to bylo, jo?

KLÁRKY TOP TIP #2: Znáte ten stress, že přijedete do Londýna a musíte vyřídit Oyster Card? Tak nemusíte. Londýnská doprava není zrovna friendly pokud jde o jednorázové jízdné. Stojí totiž až dvojnásobek oproti tomu, které koupíte přes Oyster Card. Ale vyřizovat Oyster kartu jako první věc po příjezdu do Londýna a ještě za ni utranit nějaký £4, to je prostě protivný. Před našim výletem jsem na internetu našla, že pokud máte bezkontraktní kartu (debitku i kreditku), můžete ji použít prostě jako Oysterku a fungujete úplně bez problému, prostě s kartou pípnete u turniketu a jedete. Stejně to funguje i u autobusu. Akorát dejte pozor na to, že pokud máte více karet, musíte celý den používat jednu kartu a jednu kartu můžete použít pouze pro jednu osobu.

3. Procházka podél Temže

Na tuhle procházku jsme narazili úplně náhodou. Přijeli jsme večer z Brightonu na London Bridge Station a byl krásnej západ slunce, tak jsme si řekli, že se chvilku projdem podél řeky, podíváme se ještě jednou na Tower Bridge a další památky a byl to nakonec jeden z nejhezčích momentů z Londýna. Takže začněte na London Bridge Station a přejděte přes London Bridge s krásným výhledem na Tower Bridge a The Shard. Přejděte na druhou stranu řeky a pak pokračujete podél břehu a držíte se prostě u řeky (jsou tam značky Thames Walk nebo Thames Path, teď si nejsem jistá). Postupně máte krásnej výhled na všechny top památky, třeba St.Paul's Cathedral, Millenium Bridge, Tate Modern Gallery, Sommerset House a London Eye (teď jsem málem napsala London Die :-)). My jsme končili u stanice metra Embankment, jak je to na mapě, ale když budete pokračovat dál, projdete i kolem Big Benu a Houses of Parlaiment.

KLÁRKY TOP TIP #3: Nejlepší procházky jsou ty, kdy prostě zabočíte do vedlejší ulice. Celej Londýn je plnej krásných cihlových domečků různých druhů a tvarů, tak toho využijte. Mě se nejvíc líbily procházky po West Kensingtonu, kde jsme bydleli, Chelsea a Belgravii, kde je to super hezký a luxusní.

Máte nějaká oblíbená místa v Londýně? Napište mi do komnetářů svoje tipy.

Klára

#travel