FOOD TOUR: PARIS

Když jsem jela o Velikonocích do Paříže, hledala jsem na internetu přesně takový článek, jaký vám teď píšu. No, asi není potřeba říkat, že jsem ho nenašla…ale stejně jsem to řekla. V Paříži jsem byla asi šestkrát nebo sedmkrát, prostě hodněkrát. Miluju to tam. Tentokrát jsem ale neměla zájem o ty tzv. „turistické klasiky“ (krom některých stálic, které jakože prostě musím!), ale jela jsem tam prostě a jednoduše ŽRÁT. Tedy jíst jako dáma, samozřejmě. Myslím, že už si můžu troufnout říct, že Paříž celkem znám a tak tu máte pár tipů, kam vyrazit a to nejen na jídlo, i když hlavně na to. 1) La Grande Épicerie

38 Rue de Sèvres, 75007 Paris

www.lagrandeepicerie.com Jestli máte rádi jídlo nebo se o něj aspoň trochu zajímáte anebo jestli máte rádi takovej ten pocit, kdy vám spadne brada, BĚŽTE SEM! Toto je naprosto obří lahůdkářství v Latinské čtvrti, kde najdete sto padesát druhů od všeho jídla a pití, na který si vzpomenete. Doporučuju bydlet někde, kde je kuchyň, nakoupit si hned první den a jíst a jíst. Pro mě byla nejúchvatnější sekce s různýma druhama soli, protože mám ve sbírce jen asi 15 druhů a chtělo to doplnit! Ale třeba i sekce s asi stovkou různých druhů vody? Jedna láhev vody za 5 euro? WTF?! Pak tu mají třeba i 50 druhů másel, 120 druhů marmeládek a uprostřed jsou takové jakoby stánky a můžete si tu dát třeba čerstvé ústřice nebo něco jiného K JÍDLU. Ano, je to tak trochu ráj na zemi. Byli jsme tu jednou i na Vánoce a to byla ještě větší pecka.

2) čtvrt Marais V případě, že zase na to jídlo tolik nejste, ale nakupujete rádi, doporučuju projít si uličky čtvrti Marais, zejména oblast mezi Hotel de Ville a Place des Vosges od hlavní třídy směrem od řeky. Má to prostě atmošku.

3) Makronky Pierre Hermé vs. Ladurré Když už budete v Marais, najděte si krámek slavného cukráře Pierra Hermé a ochutnejte aspoň jednu z jeho makronek dost (ehm…chtěla jsem říct divných) experimentálních příchutí. Jestli máte radši klasické chutě, zajděte k druhému nejslavnějšímu výrobci makronek Ladurré. Udělejte klasickou procházku od Louvru k Vítěznému oblouku po Champs-Élysées a zastavte se u nich v kavárně. Jinak ale pobočky obou najdete všude možně po Paříži. Pomůže vám strejda Google. Osobně bych snad nejvíc ale doporučila makronky z Biscuterie de Montmartre, kterou překvapivě najdete na Montmartru. Ono totiž asi jíst cokoliv na Montmartru s výhledem na Paříž je prostě super. A to ani nemám moc ráda makronky.

16 Rue Norvins, 75018 Paris

www.biscuiterie-montmartre-paris.com

4) Snězte něco na Montmartru Kupte si bagetu, vystoupejte k Sacre-Coeur, sedněte si na schody a enjoy! Nic víc, nic míň.

5) Rillettes od L’Atelier du Poissonnier

www.atelierdupoissonnier.com K té bagetě si pak na Montmartru v Rue des Abbesses v mini krámku/bistru/restauraci kupte ústřice a hlavně některé z božích rybích rillettes od L’Atelier du Poissonnier. Na ty názvy ryb ve francouzštině jsem mrkala jak na drát, ale nejlepší nakonec byla kambala (turbot ve fr.). Bohužel se mi už nedaří dohledat přesnou adresu toho krámku, ale když projdete tu ulici, věřím, že to najdete. A hele, mají i e-shop, tak schválně jestli to půjde objednat do ČR.

6) L’Orangerie

Jardin des Tuileries, Place de la Concorde, 75001 Paris

www.musee-orangerie.fr Abyste viděli, že život fakt není jen o jídle, tak vám doporučím i svoje dvě oblíbené „památky“. První z nich je muzeum L’Orangerie, které je v Jardins de Tuileries kousek od Louvru. Je tam daleko míň lidí než právě v tom slavném Louvru a hlavně naprosto nedostižná šesti metrová plátna s lekníny od Clauda Moneta. Dobře, jako malá jsem byla trochu posedlá Monetem. Kromě toho tam ale najdete i Renoira, trochu Picassa atd. Ale ty lekníny prostě!

7) Zahrady Versailles

Place d'Armes, 78000 Versailles

www.chateauversailles.fr/grand-trianon Druhou nejoblíbenější památku v Paříži, resp. trochu za Paříží (za 3-4 eura vás tam doveze vlak), je Versailles. Ne ale tak moc ten zámek jako takový, ale spíš ty zahrady. Nabalte si piknik (který si předtím nakoupíte v La Grande Épicerie) a courejte se. Jestli stojí za to někde jít dovnitř, určitě to není hlavní zámek, kde není skoro žádný nábytek (nojo, jsem rozmlsaná z českých zámků, ty jsou oproti tomu v interiérech TOP!!!) za to spousta čuristů. Zkuste radši nakouknout do Le Grand Trianon, který je trochu dál v zahradách.

8) Restaurace Sorza

51 Rue Saint-louis-en-l'ile, 75004 paris

www.sorza.fr Malinká restaurace s tak deseti stoly (v rush časech určitě udělejte rezervaci „Bonjour, je voudrais une reservations pour XY personnes“… takhle nějak) a naprosto skvělým jehněčím kolínkem. Měla jsem ho před pěti lety a před pěti dny a je pořád stejně dobrý. Nebo doporučuju ještě mušle sv. Jakuba s cuketovými špagetami. My jsme si jako pitomci rezervaci neudělali, takže jsme museli hodinku počkat. Jak se ale říká, všechno zlé, je pro něco dobré, protože jsme díky tomu objevili bezva a vlastně úplně obyč bar na rohu Quai de Bourbon a Rue des Deux Ponts. Bohužel už nevím, jak se jmenoval.

KLÁRKY TOP TIP: V Paříži můžete do 26 let jako občan EU do všech muzeí a památek zadarmo. Tak toho nezapomeňte využít, já už musím platit :-(.

Máte nějaké oblíbené město a v něm oblíbená místa? Napište dolů do komentářů, ráda se inspiruju.

Klára

#food #foodtour #travel #další