JAK SI VYBRAT SVATEBNÍ DORT


Když plánujete svatbu, hodně rychle zjistíte, že je toho všeho nějak moc. Rozhodla jsem se proto vám sepsat takový návod nebo prostě pár tipů na to, jak si vybrat svatební dort a jak co nejefektivněji vyřídit jeho objednávku. Každý rok se setkávám se spoustou nevěst, které jednak (pochopitelně) prostě neví, jaké jsou vůbec možnosti a hlavně toho mají tolik, že se o to vůbec nechtějí zajímat. Aby byl výběr vašeho svatebního dortu co nejjednodušší a nejrychlejší, držte se následujících tipů a ideálně odpovědi napište své zvolené cukrářce.

1) Kolik lidí má dort nakrmit

To je asi nejdůležitější ze všeho, protože od toho se potřebujeme tak nějak odpíchnout. Spousta nevěst, se kterýma se setkávám, říká: "My ještě přesně nevíme, kolik tam bude lidí." To je pochopitelné, protože dort často objednáváte několik měsíců předem a svatebčani vám pozvání potvrdí často až pár týdnů před svatbou. Pro nás cukráře, ale není nutné vědět přesně, jestli přijede tetička z Horní Dolní, ale nějaké hrubé číslo. Tohle číslo ovlivňuje třeba kolik pater bude dort mít a to velmi razantně ovlivňuje cenu celkové zakázky. Takže 40, 60 nebo 100 lidí?

2)Vzhled

Vzhled je pro většinu nevěst (pořád říkám nevěst, já myslím i ženichů, ale co si budem...tyhle věci většinou řeší nevěsty) to nejdůležitější a proto by se hodilo vysvětlit pár cukrářských/svatbodortových "termínů"

Naked cake (naháč) je dort, který nemá krém kolem dokola, v poslední době je hodně moderní (a já z něho mám stres, že se rozjede). Vypadá třeba takhle:

Seminaked cake (polonaháč) má už krém i kolem dokola, ale není celý pokrytý a proto místy prosvítá korpus. Je taky velmi moderní a navíc o dost stabilnější při letních vederech. Vypadá asi takto:

Fondán je cukrová hmota, která byla hodně populární dřív a používala se k potahování dortů na bílo. Díky bohu se už dnes tolik nepoužívá. Já ji například nepoužívám vůbec (maximálně na nějakou tu číslici, písmenko nebo figurku) a má to hned několik důvodů. Kromě toho, že se nekamarádíme a já s ní neumím pracovat, tak tato hmota má poměrně velký vliv na výslednou cenu dortu, která kvůli fondánu může vyšplhat až o několik set korun. Zamyslete se proto, jestli se vám chce platit za něco, co většina lidí stejně sloupne a vyhodí?

Marcipán se taky používá k potahování dortů, ale je daleko chuťově zajímavější a v případě kvalitního produktu i dobrý. Já bych už ale stejně volila nepotahovaný dort, potahování prostě odzvonilo!

Drip cake je velmi moderní (a moje milovaná) záležitost, kdy je dort jakoby pocákaný/pokapaný čokoládou. Asi takhle:

Pinterest už asi všichni znáte, ale pokud ne, je to aplikace, která vám při výběru dortu vytrhne trn z paty. Stačí chvilku brouzdat, uložit obrázek s vaší představou dortu a poslat ho cukrářce. Tak je to jednoduché!

3) Příchuť

Tady bych řekla, že nevěsty často nejvíce tápou nebo je jim to úplně jedno, což je hrozná škoda, protože dort je přece jen pořád hlavně jídlo a ne jen něco, co by mělo vypadat hezky na fotkách, ne? Proto se vám v následujících řádcích pokusím aspoň trošku pomoct. Při výběru příchuttě jsou důležité v zásadě dvě věci: jaké sladké vám chutná a jaká je sezóna. Spoustu lidí má bohužel stále představu dortu jako z 90.let, kdy se lepil piškot marméladou a obložilo se to mandarinkama z konzervy. Takhle už se dnes dorty nedělají, ale já chápu, že je těžké se v tom vyznat. Proto, když si objednáváte dort, dejte cukrářce vědět, jaké jsou vaše oblíbené sladkosti, zákusky nebo ovoce a ona už si s tím poradí a navrhne vám něco na míru přímo pro vaše chuťové buňky. Nebojte se taky využít příležitosti více pater a každé patro naplnit jinou příchutí. Je pak šance, že si víc svatebčanů přijde na své, protože z mých "skromných výzkumů" vyplývá, že ne každý má rád čokoládu, ale je to spíš tak 50/50. A na závěr: nebojte se extravagace, my cukrářky vás za to budeme milovat, protože těch obligatních čokoládových a vanilkových dortů s lesním ovocem a mascarpone pečeme během svatební sezóny až až. Zkuste třeba lískooříškový dort se slaným karamelem a hruškami, kokosový rafaelo dort s bílou čokoládou, mandlový dort s citrónovým krémem a malinami nebo bezinkovým sirupem a jahodami...Už se mi sbíhají sliny :-)

4) Respektujte sezónu

Jak jsem psala v přechozím bodě, při volbě příchutě je důležité myslet i na sezónu, resp. nechat cukrářku, aby myslela na sezónu. Vy si jen nechte poradit. Využijte toho, že jahody dozrávají v červnu a ostružiny a hrušky v září. Ocení to nejen vaše chuťové buňky, ale i vaše peněžeka - nesezonní ovoce je holt drahé a navíc chutná nic moc.

5) Rozpočet

Důležitá součást výběru dortu je samozřejmě to, kolik za něj můžete utratit a je dobré to říct hned na začátku aspoň zhruba. Často dostávám otázku, kolik asi stojí takový svatební dort. To je opravdu hodně individuální, záleží to právě na zmíněném počtu hostů, příchuti, vzhledu a zdobení dortu atd. atd. Proto je při přípravě kalkulace dortu lepší znát hrubý rozpočet, do kterého se potřebujeme vejít. Urychlí to řešení celé zakázky, protože nebudeme muset pořád dokola počítat a počítat, měnit a zase počítat a ušetří vám to čas, který je při přípravě svatby už tak hodně drahocený.

6) Místo konání a doprava

Další informaci, kterou do úvodního mailu napište je, kde se svatba koná a jestli budete chtít dort dopravit na místo nebo si ho vyzvednete. Většinou jsou možné obě možnosti, ale doprava samozřejmě něco stojí. Nezapomeňte s tím počítat v rozpočtu. Tahle drobnost opět urchlí celkové jednání.

7) Chci kromě dortu ještě něco?

Často se mi stane, že celá zakázka je spočítaná a připravená k zaplacení zálohy a pak si nevěsta vzpomene, že by ještě chtěla nějaké ty drobné zákusky do sweetbaru. Opět to chápu, protože nevíte při tom všem zařizování co dřív, ale zmiňte se o sweetbaru už v úvodním mailu, víc není potřeba. Podle počtu hostů a vašich chuťových a vzhledových preferencí je vám už cukrářka schopná připravit i návrh sweetbaru.

Doufám, že vám byl článek nápomocný a že vám moje tipy pomůžou k tomu, aby řešení svatebního dortu a sweetbaru bylo co nejrychlejší a nejsnazší. Pokud se vám líbí moje práce, budu moc ráda, když si u mě objednáte právě ten svůj svatební dort v odkazu TADY.

Klára

#food #další #wedding #weddingcaketips #sladkosti